2018 Africa Schools Badminton Championship: Full list of medal winners

Sports News of Saturday, 22 December 2018

Source: Ghananewsagency.org

2018-12-22

2018 Africa Schools Badminton Championship has ended

Below is the list medal winners at the just ended 2018 Africa Schools Badminton Championship hosted by Ghana.

Team Events (Girls)

Fiwasaye Girs Grammar School (Nigeria) – Gold

Jim Fouche High School (South Africa) – Silver

C.B Berger School (Benin) and Ecole De Academie De Roi De Gloire De Dabou (Ivory Coast)

Team Events (Boys)

Government Day Technical College (Nigeria) – Gold

Ecole De Academie De Roi De Gloire De Dabou (Ivory Coast) – Silver

T.I Ahanadiyya High School (Ghana) and CS Label School (Benin) – Bronze

Individual Events (Girls Doubles)

Obanishola Sofiat and Christianah Obasami (Fiwasaye Girls Grammar School, Nigeria) – Gold

Megan De Beer and Rianette Kemp (Jim Fouche High School, Soutrh Africa) – Silver

Husina Kobugabe and Tracy Naluwooza (Mbogo High School,Uganda) and Avishi Raina and Nyasha Kopolo (Malbereign Girls School, Zimbabwe) – Silver

Individual Events (Boys Doubles)

Bankole Timileyin Bbatunde and Egbonyi Daniel Christopher (Government Day Technical College, Nigeria) – Gold

Balarabe Umar Ahmad and Shamsudeen Khalil Government Day Technical College, Nigeria) – Silver

Agnimel Akpa Jerome and Ouedraogro Ousmane (Ecole De Acedemie De Roi De Gloire De Dabou, Ivory Coast) and Kasirye Brian and Lubega Muzafary (Kakungulu Memorial School, Uganda) – Bronze

Individual Events (Girls Singles )

Megan De Beer (Jim Fouche High School, South Africa) – Gold

Obanishola Sofiat Arinola (Fiwasaye Girls Grammar School, Nigeria) – Silver

Taofiq Ganiyat Romoke (Fiwasaye Girls Grammar School, Nigeria) and Husina Kobugabe (Mbogo High School, Uganda) – Bronze

Individual Event (Boys Singles)

Kasirye Brian (Kakungulu Memorial School, Uganda) – Gold

Egbonyi Daniel Christopher ( Government Day Technical College, Nigeria) – Silver

Shamsudeen Khalil Safana (Government Day Technical School, Nigeria) and Bankole Timileyin Babatunde (Government Day Technical School, Nigeria) – Bronze

Individual Events (Mixed Doubles)

Balarabe Umar Ahmad and Obanishola Sofiat (Government Day Technical and Fiwasaye Girls Grammar, Nigeria) – Gold

Bankole Timileyin and Taofiq Ganiyat Romoke (Government Day Technical and Fiwasaye Girls Grammar, Nigeria) – Silver

Shamsudeen Khalil and Christianah Obasanmi (Government Day Technical and Fiwasaye Girls Grammar, Nigeria) and Kasirye Brian and Husina Kobugabe (Kakungulu Memorial School and Mbogo High School, Uganda) – Bronze

قالب وردپرس

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here