NDC names committees to manage 2018 congress

Politics of Wednesday, 19 September 2018

Source: Graphic.com.gh

2018-09-19

Johnson Asiedu Nketiah, NDC General Secretary

The National Democratic Congress has announced membership of committees to manage its up-coming national delegates congress to elect executive officers.

The congress will be held on Saturday, November 3, 2018 at the Trade Fair Centre in Accra, according to the party at press conference it held Wednesday.

Apart from a 17-member planning committee chaired by the party’s General Secretary, Johnson Asiedu Nketiah, who addressed the press, the party has also formed 11 other committees and a sub-committee to ensure a successful congress.

The committees are;

Planning Committee Standing Order Committee Grounds Committee Accreditation and Protocol Committee Congress Secretariat Committee Feeding Committee Congress Material and Logistics Committee Vetting Committee Electoral Committee Publicity Committee Transport Committee Procurement Sub-Committee Legal Committee Below is the membership of the various committees.

PLANNING COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Johnson Asiedu Nketiah 2. Hon Sherry Ayittey 3. Hon Haruna Iddrisu 4. Hon Elvis Afriyie Ankrah 5. Hon Totobi Quakyi 6. Hon Collins Dauda 7. Hon Alex Segbefia 8. Mr. Kofi Adams 9. Hon Muntaka Mubarak 10. Amb. Molly Anim Addo 11. Hon Helen Adwoa Ntonsu 12. Alhaji Ahmed Abdulla Ahmed 13. Mr. Ade Coker 14. Mr. Kenneth Wujanji 15. Mr. Max Cobbina 16. Mr. Kojo Bonsu 17. Mr. Alfred Boyan

? STANDING ORDER COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Johnson Asiedu Nketiah 2. Mr. Abraham Amaliba 3. Hon Haruna Iddrisu 4. Madam Valarie Sawyer 5. Mr. James Zuga Tiiga 6. Hon Kofi Attor 7. Mr. Larry Adjetey 8. Mr. Kofi Amoatey 9. The Regional Chairman, Ashanti Region 10. The Regional Chairman, Ashanti Region 11. The Regional Chairman, Brong Ahafo Region 12. The Regional Chairman, Central Region 13. The Regional Chairman, Eastern Region 14. The Regional Chairman, Gt. Accra Region 15. The Regional Chairman, Volta Region 16. The Regional Chairman, Northern Region 17. The Regional Chairman, Upper East Region 18. The Regional Chairman, Upper West Region 19. The Regional Chairman, Western Region

GROUNDS COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Kofi Adams 2. Mr. Sidii Abubakar Musah 3. Hon Kwame Agbodza 4. Prof. Kwame Addo 5. Mr. Nii Adjebu Lamptey 6. Mr. Ade Coker 7. Hon Joe Gidisu 8. Mr. Stan Dogbe 9. Hon Nii Laryea Affotey Agbo 10. Mr. Anthony Nukpenu 11. Madam Felicia Ackuaku 12. Mr. Koku Anyidoho 13. Mr. James K. Fonu Kpatakpa 14. Mr. Alfred Boyan 15. Mr. Hackman Kabore

? ACCREDITATION AND PROTOCOL COMMITTEE MEMBERS

1. Hon Elvis Afriyie Ankrah 2. Mr. James K.F. Kpatakpa 3. Mr. Kofi Adams 4. Mrs. Afua Adoboe 5. Hon Felicia Adjei 6. Amb. Victor Smith 7. Hon Betty Krosby Mensah 8. Dr. Karl Mark Arhin 9. Dr. William Ahadzie 10. Mr. Ferguson Yahaya 11. Hon Joycelyn Tetteh 12. Dr. Ebenezer Hayford 13. Mr. Abaka Quansah 14. Madam Patricia Addy 15. Mr. James Asante 16. Mr. Kojo Gyeke

CONGRESS SECRETARIAT COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Johnson Asiedu Nketiah 2. Hon Emmanuel Zumakpeh 3. Mr. George Lawson 4. Hon Muntaka Mubarak 5. Hon Comfort Doeyo Ghansa 6. Hon Felix Ofosu Kwakyi 7. Mr. Vincent Kuagbenu 8. Patricia Addey 9. Mr. Akuamoah Boateng 10. The Regional Secretary, Ashanti Region 11. The Regional Secretary, Brong Ahafo Region 12. The Regional Secretary, Central Region 13. The Regional Secretary, Eastern Region 14. The Regional Secretary, Gt. Accra 15 The Regional Secretary, Volta Region? 16. The Regional Secretary, Western Region 17. The Regional Secretary, Northern Region 19. The Regional Secretary, Upper East Region 20. The Regional Secretary, Upper West Region

FEEDING COMMITTEE MEMBERS

1. Mrs. Kuma Mintah 2. Hon Nii Djangmah Vanderpuye 3. Ms. Vida Addae 4. Hon Joycelyn Tetteh 5. Mr. James K. Fonu Kpatakpa 6. Mr. Sidii Abubakar Musah 7. Hon Comfort Doyoe Ghansah

CONGRESS MATERIAL AND LOGISTICS COMMITTEE MEMBERS

1. Hon Emmanuel Zumakpeh 2. Hon Nii Djangmah Vanderpuye 3. Mr. Siidi Abubakar Musah 4. Hon S.P. Adamu 5. Mr. Anthony Nukpenu 6. Hajia Zenabu Mahama 7. Kofi Kukubor

? VETTING COMMITTEE MEMBERS

1. General Carl Modey 2. Hon Hajia Laadi Ayi Ayamba 3. Hon Marrieta Brew Oppong 4. Hon Kofi Amoatey 5. Mr. Kofi Adams 6. Mr. Vincent Kuagbenu 7. Hon Nii Okaija Adamafio ? ELECTORAL COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Kofi Adams 2. Hon Emmanuel Zumakpeh 3. Hon Kofi Attor 4. Hon Sophia Karen Ackuaku 5. Lawyer Abraham Amaliba 6. Hon Bede A Ziedeng 7. Hon Nii Djangmah Vanderpuye ? PUBLICITY COMMITTEE MEMBERS

1. Hon Samuel Okudzeto Ablakwa 2. Mr. James Asante 3. Hon James Agyenim Boateng 4. Hon Felix Ofosu Kwakye 5. Hon Felix Ofosu Kwakye 6. Mr. Fred Agbenyo 7. Madam Obuobia Darko

? TRANSPORT COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Kofi Adams 2. Hon Emmanuel Zumakpeh 3. Nii Adjebu Lamptey 4. Mr. Bede A. Ziedeng 5. Alhaji Ahmed Abdulla Ahmed 6. Hon Dzifa Ativor 7. Hon (Dr) Zanetor Rawlings 8. Hon Ras Mubarak 9. Mr. Ludwig Hlodze

? PROCUREMENT SUB-COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Lee Ocran 2. Hon Emmanuel Zumakpeh 3. Ms. Vida Addae 4. Mr. Ben Kpodo 5. Mr. Attah Issah

? LEGAL COMMITTEE MEMBERS

1. David Anang 2. Mrs. Marietta Oppong Brew 3. Abraham Amaliba 4. Bede Ziedeng 5. Mrs. Elizabeth Ofosu Agyare 6. Chris Ackumey 7. Dominic Ayine 8. Ken Dzirasah 9. Cletus Avorka 10. Tony Lithur 11. Larry Adjetey 12. Victor Kwadzoga Adawudu 13. David Ametefe 14. Ms. Heartwill Quist 15. Hon Kofi Attor

قالب وردپرس

Comments