List of chairpersons and ranking members for committees in parliament out

General News of Saturday, 28 January 2017

Source: rainbowradioonline.com

2017-01-28

Ghana Parliament1Parliament of Ghana

The list of the various chairpersons for the Select Committees in the seventh Parliament and the Ranking Members is out.

The number of members per committee will range from 18 to 25 for the 17 committees in all.

Find below the list of committees, their Chairmen and Ranking Members

1. Government Assurance Committee Chairman: Yaw Frimpong Addo, Manso-Adubia

Ranking Member: Emmanuel Bedzrah, Ho West

2. Subsidiary Legislation Committee Chairman: Mahama Ayariga, Bawku Central

Ranking Member: Osei Bonsu Amoah, Akuapem South

3. Finance Committee Chairman: Dr Mark Assibey Yeboah, New Juaben South

Ranking Member: Cassiel Ato Forson, Ajumako-Enyan-Essiam

4. Public Accounts Committee Chairman: James Klutse Avedzi,Ketu North

Ranking Member: Kinsley Aboagye Gyedu,Bibiani Anhwiaso Bekwai

5. Communications Committee Chairman: Ken Ohene Agyepong,Assin Central

Ranking Member: A B A Fuseini, Sagnarigu

6. Education Committee Chairman: Siaka Stevens, Jaman North

Ranking Member: Peter Nortsu-Kotoe, Akatsi North

7. Trade, Industry and Tourism Committee Chairman: Titus Glover, Tema East

Ranking Member: Fifi Kwetey, Kwetey

8. Constitutional, Legal and Parliamentary Committee Chairman: Ben Abdallah, Offinso South

Ranking Member: Inusah Fuseini, Tamale Central

9. Foreign Affairs Committee Chairman: Patrick Boamah, Okaikoi Central

Ranking Member: Samuel Okudzeto Ablakwa, North Tongu

10. Environment, Science and Technology Committee Chairman: Emmanuel Agyarko, Ayawaso West Wuogon

Ranking Member: Ebenezer Okletey Terlabi, Lower Manya Krobo

11. Lands and Forestry Committee Chairman: Benito Owusu Bio, Atwima Nwabiagya South

Member: Collins Dauda, Asutifi South

12.Works and Housing Committee Chairman: Nana Amoakoh, Upper Denkyira East

Ranking Member: Sampson Ahi, Bodi

13. Health Committee Chairman: Augustine Collins Ntim, Offinso North

Ranking Member: Joseph Yieleh Chireh, Wa West

14. Mines and Energy Committee Chairman: William Owuraku Aidoo, Afigya Kwabre South

Ranking Member: Emmanuel Armah Kofi Buah, Ellembelle

15. Local Government Committee Chairman: Patricia Appiagyei, Asokwa constituency

Ranking Member: Edwin Nii Lantey Vanderpuye, Odododiodio

16. Agriculture and Cocoa Affairs Committee Kwaku Agyenim Boateng, Berekum West

Ranking Member: Eric Opoku, Asunafo South

17. Defence and Interior Committee Chairman: Major Derek Oduro, Nkoranza North

Ranking Member: James Agalga, Builsa North

Comments