CLARKE PENTOA WEARS GHANA TO THE SCREEN NATION 2014 IN LONDON.


Clarke Pentoa who is a certified radio presenter and a qualified broadcast journalist, made a huge sensation at the 2014 awards night on Sunday the 23rd.

While most were dressed in modern designer suits and other European-style fashion, the master of ceremonies who is about to studying his masters in international journalism, opted to go traditional, African and Ghanaian.

He did this by simply wearing a Ghana-made ‘Kente’ shirt over a black Nash denim and a Kurt Geiger boots, thereby making him the only person and Ghanaian personality wearing the symbolic and iconic ‘Kente’ design at the Park Plaza Riverbank Hotel.

Clarke Pentoa who was there reporting to numerous syndicated news outlets in Ghana, said: “You need to be bold and have a different kind of confidence when dressing”.

“When dressing up, I like to go ‘slow’ where I think others would be dressing ‘hard’, the best Host/MC winner of the 2010 KDD Ghana Media Awards said.

The sharp, inviting lenses of the legendary and professional celebrity photographer Peter Hogan caught him in motion when he said “I can’t believe I have made a piece of history with my piece of shirt, anyway I am proud to be Ghanaian”.

Below are the winners list.

List of Winners:

HONORARY & MAJOR AWARDS
Classic Movie award is awarded to DO THE RIGHT THING
Classic TV (Intl.) is awarded to THE COSBY SHOW
Classic TV (UK) is awarded to DESMOND’S
The Edric Connor Inspiration is awarded to FELIX DEXTER (Posthumously)
Outstanding Contribution award is presented to BILL DUKE

UK SCREENCRAFT ACHIEVEMENT AWARDS
Diversity in Factual Production
Albino Witchcraft Murders – BBC4
Bad 25 – BBC2
Burma: My Father and the Forgotten Army – BBC2
First Amongst Equals: The Laurie Cunningham Story – ITV1 WINNER
The Cruel Cut – C4
Martin Luther King and the March on Washington – BBC2

Diversity in Drama Production
Dancing on the Edge – BBC2
Death in Paradise – BBC1
Holby City – BBC2
Luther – BBC1
Run – C4 WINNER
Top Boy – C4
Youngers C4

Independent Spirit Film Production
Fedz – Top Dog
Gone Too Far – Destiny Ekaragha WINNER
It’s a Lot – Femi Oyeniran & Darwood
Grace Sable Fable – Stephen Lloyd Jackson
The Fade – Andy Mundy-Castle

Favourite Black Channel PUBLIC VOTING
ABN TV WINNER
BEN TV
Nollywood Movies
The Africa Channel
Vox Africa

Favourite International Movie (made by or starring British talent) PUBLIC VOTING
12 Years a Slave WINNER
House at the End of the Street
Mandela: Long Walk to Freedom
The Butler

PEOPLE’S CHOICE AFRICAN INTERNATIONAL SCREEN AWARDS
PUBLIC VOTING
Favourite Nigerian (New Nollywood) Film (Released in Nigeria and/or premiered in UK/Online) PUBLIC VOTING
Amina
Confusion Na Wa
Flower Girl WINNER
Hoodrush
Onye Ozi
Tango with Me
Turning Point

Favourite Female African Intl. Rising Screen Talent
(PUBLIC VOTING
Adepero Oduye (USA/Nigeria) – 12 Years A Slave/Steel Magnolias/Pariah Damilola Adegbite (Nigeria) – Flower Girl
Danai Gurira (USA/Zimbabwe) – The Walking Dead, Mother of George Linda Ejiofor (Nigeria) – The Meeting
Lupita Nyong’o (USA/Kenya) – 12 Years A Slave, Shuga WINNER

Favourite Male African Intl. Rising Screen Talent
PUBLIC VOTING
Alex Ekubo (Nigeria) WINNER
Anthony Monjaro (Nigeria)
Chris Attoh (Ghana)
Femi Jacobs (Nigeria)
Joseph Benjamin (Nigeria)
OC Ukeje (Nigeria)
————————-

Best African Film
B is for Boy Nigeria – Chika Anadu, Nigeria/UK
Half of A Yellow Sun – Biyi Bandele, Nigeria/UK WINNER
Mother of George – Andrew Dosunmu, Nigeria/USA
Nairobi Half Life – David Kitonga, Kenya/Germany
Of Good Report South Africa – Jahmil X.T. Qubeka, South Africa

UK SCREEN AWARDS
Rising Talent
AJ Odudu – Big Brother, Celebrity Big Brother, Big Brother’s, Bit on the Psych
Ben Bailey Smith aka Doc Brown – 4 O’Clock Club
Gary Carr – Death in Paradise, Downton Abbey, Bluestone 42
Javone Prince – PhoneShop, Plebs, Quick Cuts WINNER
Kane Robinson aka Kano – Top Boy
Karla Crome – Misfits, Prisoners Wives, Lightfields

Young Shooting Star (16-25)
Ade Oyefeso – Youngers, Misfits
Adelayo Adedayo – Some Girls, Gone Too Far WINNER
Calvin Demba – Youngers,
Khali Best – Eastenders
Khalil Madovi – 4 O’Clock Club
Shavani Seth – Youngers

Favourite Female TV Star
PUBLIC VOTING
AJ Odudu – Big Brother, Celebrity Big Brother, Big Brother’s, Bit on the Psych
Alesha Dixon – Britain’s Got Talent, Your Face Sounds Familiar
Chizzy Akudolu – Holby City WINNER
Natalie Gumede – Strictly Come Dancing
Zawe Ashton – Fresh Meat, Case Histories

Favourite Male TV Star
PUBLIC VOTING
Ashley Walters – Top Boy, Truckers
Cornel John – Eastenders
Jimmy Akingbola – Holby WINNER
Nonso Anozie – Dracula, The Bible, Game of Thrones
Patrick Robinson – Casualty, Strictly Come Dancing
Wil Johnson – Emmerdale

Female Performance in Film
Naomie Harris – Mandela: Long Walk to Freedom, Skyfall WINNER
Rakie Ayola – Dredd, Now will Do
Shanika Warren-Markland – Gone too Far, The Knot
Sophie Okonedo – After Earth
Thandie Newton – Half of a Yellow Sun

Male Performance in Film
Adewale Akinnuoye-Agbaje – The Inevitable Defeat of Mister & Pete, Best Laid Plans
Aml Ameen – The Butler
Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave WINNER
David Oyelowo – The Butler,
Idris Elba – Mandela: Long Walk to Freedom

Female Performance in TV
Angel Coulby – Dancing on the Edge, The Tunnel
Lorraine Burroughs – Ice Cream Girls, Top Boy
Nikki Amuka-Bird – Luther
Nina Sosanya – Last Tango in Halifax, Wizards vs. Aliens
Sharon Duncan Brewster – Top Boy, The Bible, The Mimic WINNER
Zawe Ashton – Fresh Meat, Case Histories

Male Performance in TV
Ashley Walters – Truckers, Top Boy
Chiwetel Ejiofor – Dancing on the Edge
David Oyelowo – Complicit
Idris Elba – Luther WINNER
Jimmy Akingbola – Holby City
Lennie James – Run, The Walking Dead, (Low Winter Sun)
Nonso Anozie –Dracula, The Bible, Game of Thrones

BY YAW NKETIA: TOUCHING YOU FROM A DISTANCE WHILE COLLECTING, COLLATING AND REPORTING AS JOURNALISM DEMANDS.

Comments:
This article has 0 comment, leave your comment.

Comments